Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VelčiceHľadať
 
 

Turci

História o Turkoch

Od 14. až do 18. storočia Uhorsko malo nepríjemného suseda – Osmanskú ríšu, ktorá permanentne s menšou či väčšou intenzitou robila doň vojenské vpády, často v spolupráci s odbojnými uhorskými či sedmohradskými kniežatami.

V 16. storočí zosilnela turecká expanzná politika, roku 1521 dobyli Belehrad a roku 1526 v bitke pri Moháči porazili uhorské vojsko kráľa Ľudovíta II. Moháčske víťazstvo otvorilo Turkom brány na Slovensko. Prenikali vo veľkých vojenských formáciách i v rozdrobených čatách bojujúcich často na vlastnú päsť. Tekovská stolica stala sa cieľom ich vpádov a nájazdov tridsať rokov po Moháči. Roku 1556 vpadli do Tekova, spustošili dvadsaťštyri obcí a zabili alebo odvliekli do zajatia okolo tritisíc ľudí.

Turci sa v Tekovskej župe usadili. Roku 1570 severná hranica tureckého ostrihomského sandžaku zaberala územie Velčíc. Ozbrojené nájazdy Turkov pokračovali. Roku 1573 prepadli Zlaté Moravce, Žikavu, Chyzerovce i Ladice. V ďalšom roku zasa Nemčiňany, Beladice, Chrášťany, Sľažany a Vozokany. Roku 1606 cisár u-zavrel s Turkami Žitavský mier, ktorý zmiernil ich vyčíňanie, i keď ich neodstránil. Tekovská stolica aj podľa neho susedila územím obsadeným Turkami – ostrihomským sandžakom budínskeho pašaliku – a Turci uzavretie mieru nie vždy rešpektovali. Neraz obyvateľov drancovali aj cisárske vojská. V rokoch 1630 – 1634 zvýšili sa vpády Turkov do Tekova, prepadávali obce i osady, vynucovali si platenie daní a rozličných poplatkov, unášali ľudí, najmä deti, pálili domy, odvádzali dobytok. Veľmi zlý bol rok 1631, v ktorom z Topoľčianok odviedli štyri deti, z Chyzeroviec 36 obyvateľov a všetok dobytok, podobne vyčíňali vo Volkovciach. Najkrutejšie postupovali vo Vieske nad Žitavou, z ktorej vzali 94 osôb – takmer všetkých obyvateľov – a všetok dobytok. Záznamy o podobných činoch vo Velčiciach nemáme, ale nemôžeme ich vylúčiť. Trpeli všetky obce celého okolia. Uvedené ukrutnosti Turkov viedli niektoré obce k tomu, že sa radšej „pripojili“ k Turkom, poddali sa, odvádzali im dávky. Z roku 1634 sa zachoval prehľad stolice, z ktorého vidno, že Turkom sa poddali tieto obce: Velčice, Mankovce, Veľké Sľažany, Malé Sľažany, Kňažice, Malé Chrášťany, Prílepy, násilne pripojili Zlaté Moravce a iné obce. Zemepánmi „pripojených“ obcí sa stali jednotliví Turci. Velčice a Veľké Sľažany patrili Ibrahimovi v Budíne. Mehmet vlastnil Mankovce, Malé Sľažany pripadli Murtalanovi zo Štúrova, Malé Chrášťany Harsimu aga Omanovi z Ostrihomu, Zlaté Moravce Abdimu z Ostrihomu, Prílepy janičiarovi Ivakárovi a pod. Dane – dávky Turkom – neboli malé; napr. Velčice ročne platili 125 zlatých, 4-10 šalianskych meríc pšenice, 5 meríc ovsa, 1 okov topeného masla a 100 lakťov (balov) plátna. Naši predkovia sa nezmierovali s panstvom Turkov, hľadali aj iné východiská vrátane ozbrojeného boja. Najväčší regionálny boj sa odohral roku 1652.

V tom roku Turci napadli údolie Žitavy a Zlatých Moraviec. Gróf Adam Forgáč zhromaždil asi 1260 vojakov, k nim sa pridali ľudia zo šestnástich okolitých obcí, medzi ktorými boli zaiste aj Velčičania. Turkov bolo podľa správ asi 4300. Boj sa uskutočnil 24. augusta 1652 pri Veľkých Vozokanoch a v ňom porazili Turkov. Padlo z nich asi šesťsto, z Forgáčovho vojska asi osemdesiat mužov. V boji oslobodili tristo zajatcov.

Pravda, ani Turci neboli vždy krvilační. Mali pochopenie pre iných, aj pre kresťanských rehoľníkov. Z októbra 1663 zachoval sa list novozámockého pašu Mahmeda, ktorým povolil nitrianskym františkánom žobranie na území obsadenom Turkami.Turci boli porazení pri Viedni roku 1683. Roku 1685 ich vytlačili z Nových Zámkov, čím sa územie Slovenska definitívne oslobodilo spod tureckej nadvlády. Panstvo Turkov v Uhorsku sa však skončilo až Požarevským mierom roku 1718. Pamiatkou na pobyt Turkov vo Velčiciach sú mnohoročné stromy odgoruše či oskoruše na viniciach. Sú národným stromom Turkov, tak ako sú pre Slovanov lipy.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka