Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VelčiceHľadať
 
 

Škola

História školy

História starej Velčickej školy je zasypaná prachom zabudnutia. Niet pamiatok na jej existenciu, nezachovali sa dokumenty o jej činnosti a učiteľoch. Kým mená velčických farárov poznáme menovite od roku 1630, mená učiteľov len neúplné od roku 1742. Predpokladáme, že cirkevná škola vo Velčiciach existovala pri fare, tak ako to bývalo aj v iných obciach.

Nevieme však odkedy. Na Slovensku školy vznikali dosť skoro. Prvá škola, akési kláštorné učilište, bola na Veľkej Morave a založili ju po príchode sv. Cyrila a Metoda po roku 863. Vychovala asi dvesto kňazov. V 11. storočí vznikla v Nitre iná škola. Poznáme aj meno učiteľa – volal sa Vilermus. Škôl bolo málo, vyučovalo sa v nich len po latinsky, čítať a písať nevedeli ani niektorí vysokí cirkevní hodnostári.

O rozvoj škôl sa zaslúžila cirkev, ktorá ich zriaďovala v kláštoroch, napr. v Nitre, Hronskom Beňadiku. Iného typu boli farské školy, ktoré vznikali z nariadenia cirkevných snemov. Farári v nich mali učiť veriacich modlitby a vybraných chlapcov spievať, čítať a prisluhovať na bohoslužbách. Prvá zmienka o farskej škole na Slovensku je z roku 1376 z Tekovského Hrádku. V 15. storočí spomína sa na Slovensku trinásť farských škôl, v 16. storočí asi päťdesiat. K rozšíreniu školstva významne prispeli osvietenské tereziánsko-jozefínske reformy Racio educationis (1777), v ktorých sa vyslovila požiadavka všeobecnej povinnej školskej dochádzky, ustálila sa organizácia nových ľudových škôl, zreformovala sa organizácia a obsah vyučovania. Oficiálne však povinnú školskú dochádzku uzákonili až roku 1868.

Škola vo Velčiciach mohla vzniknúť najskôr v 17. storočí – po roku 1630. Prvý záznam o existencii školy a učiteľa vo Velčiciach nachádzame z roku 1742 – v decembri 1742 bol krstným otcom (pri krste) Mikuláša Eliáša „rektor školy“ velčickej Jakub Rehorovský s manželkou Katarínou. Podobne roku 1757 bol učiteľom školy vo Velčiciach Ján Paulíny, ktorý prišiel z Dubnice a v novembri 1757 vo Velčiciach ženil syna. Aká to bola škola, čo sa v nej učilo, kto do nej chodil – či len žiaci z Velčíc, či z celej farnosti alebo aj z viacerých farností, to nevieme. Kanonické vizitácie v 17. a 18. storočí sa o nej nezmieňujú.

skola.jpg

obec (55).jpg

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka