Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VelčiceHľadať
 
 

Obec v 19/20. storočí

História obce v 19. a 20. storočí

Dedina sa tiahla od horného mlyna (Grúnerovho) po odbočku z hlavnej cesty smerom k družstvu. Velčiciach boli dva mlyny. Prvý patril mlynárovi Mátefymu a v druhom mlyne mlel mlynár Gruner (nie je isté, či sa ten mlynár volal Gruner. V medzivojnovom období boli v miestach,kde je priehrada, zástavy na zabezpečenie vody pre mlyn (zauhímovaosť, vzhľadom na členitosť povrchu, voda do Mátefiho mlyna bola hnaná takmer po vrstevnici).

Dedinčania sa delili na Veľkú a Malú stranu podľa toho na ktorej strane od potoka bývali. Na mieste terajšej bytovky bola kováčska dieľňa a pekáreň, odtiaľ až po kostol bolo nezastavané miesto, využívalo sa na uskladnenie dreva pre jednotlivé gazdovské dvory.

Stará škola vo Velčiciach bola na pozemku dnešného kultúrneho domu. Vpredu od ulice (od potoka, dnes sú tam schody) bola krčma, za krčmou mal riaditeľ školy (volali ho pán správca) postavený byt, v druhej, v zadnej časti domu sa nachádzala škola. Za školou na mieste dnešnej škôlky bola záhrada s ovocnými stromkami, kde sa žiaci učili základom záhradkárstva. Krčmy: Horná – sa nachádzala na hornom konci dediny, na mieste kde stojí dom p. Zemana, zniže domu dlhoročnej riaditeľky ZŠ pani Dzianovej, druhá U Škulcov – sa nachádzala u Škulcov oproti terajšej požiarnej zbrojnici, posledná U Šabu sa nachádzala na rohu hlavnej cesty a odbočky ku družstvu (zniže bistra U Danky). Obchod: hlavným obchodným artiklom v obchode bol petrolej (petrolín), kvasnice, kolomas a soľ. Obchody boli vedené ako vedľajšia činnosť krčmárov.

Velčické lúky: Nad dedinou (od lesnej správy) je Lúžtek, tam bola studňa s vahadlom na napájanie oviec. Na konci Lúžku je teraz rohľadňa. Potom začína Trnava – zniže brodu. Hore napravo proti prúdu potoka je Novina – to je lúka od carov po Hôrku. Zvyše brodu je hlavná trnavská oblasť, v strede Trnava, napravo je Pod kaplonkou naľavo sú Vápenice, Vápenice – je aj všetko okolo vápenického potoka. Ďalej sú Babcové hustiny, veľmi pekný cvik hory a za ňou sú Drevené. Nad drevenými boli v horách za Svincom lúčky, lysiny, ktoré sa volali sekaniny (Pechová sekanina/kolčovnica). Nad dedinou (pod terajšou priehradou): tu začínali lúky Nad kňazovou lúkou (teraz je zaplavená priehradou), potom bolo Pri Smatanovej ľavičke. Za touto lúkou začalo Pod Luhom (tam, kde je teraz postavená poľovnícka chata). Horná časť sa volala Luh, ktorá končila zúžením. Za zúžením bola Huta, tam bola sklárska huta a potom neskoršie píla. Na konci lúky bola hať, z ktorej brali vodu do píly. Za haťou sa zužovala lúka iba na cestu okolo potoka, ktorá sa tiež kosila. Naľavo bol Polátny potok, kde boli malé lúčky, ktoré boli vhodné na kosenie. Dedinské lúky kočili Klačanami a lúkami okolo Klačian. Lúka vpravo od Klačian sa volala Pod čírnym hradom, najďalej napravo bola lúka, ktorá sa volala Bane. Naľavo začali grófové lúky, Čerešňová lúka, Révová sekanina, Kompanová, Syslová.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka