Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VelčiceHľadať
 
 

História obce

Prvá písomná zmienka

Ondrej z Božej milosti kráľ Uhorska … – takto sa začína listina uhorského kráľa Ondreja II. prepoštovi Ostrihomskej kapituly kanoníkovi Tomášovi z roku 1232, v ktorej sa po prvýkrát spomínajú Velčice.

Ňou panovník, Arpádovec zaradil obyvateľov viacerých obcí podliehajúcich Zvolenskému hradu medzi dvorníkov – hradných Nitrianskeho hradu. Za panovania kráľa Ondreja II. v 13. storočí patrila obec Uhorsku. Dejiny Velčíc sú úzko spojené s rodom Forgáčovcov, ktorému ako panstvo patrili. V 17. storočí boli v zálohu u rodiny Fánchy a od začiatku 18. Storočia patrili k zlatomoraveckému panstvu rodu Migazzi. Viac o prvej písomnej zmienke o obci >>>.

Pôvod názvu obce

Predpokladáme, že meno obce súvisí s vlkom, alebo vlkmi. Túto hypotézu podporuje aj zachovaná pečať z r. 1720. Najstaršie dochovaný úradný názov obce je z roku 1232, keď bola dedina kráľovským korunným majetkom a mali latinský názov WELCHEZ (informácia sa uchovala v listine uhorského kráľa Ondreja II. prepoštovi ostrihomskej kapituly kanonikovi Tomášovi, v nej panovník preradil obyvateľov Velčíc, pôvodne zvolenských dvorníkov, za dvorníkov Nitrianskeho hradu).

V roku 1270 sa objavil názov WELCHUCH, na konci 14. storočia sa rozšíril názov WE-LICZEVICZ,v roku 1600 sa obec spomína pod názvom WELCŽICŽ. Tieto názvy boli názvami úradnými, miestne dokumenty však používali iné názvoslovie, viac príbuzné terajšiemu menu. V roku 1644 richtár obce uviedol: „.. .na ten čas richtára poctivej dediny Velčíc“. Z roku 1720 je tvar VELCSICZ aj VELČICZ, z roku 1763 je meno WELSICZ. V druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia sa názov obce pomaďarčuje na VELSICZ a VELSÉCZ. Od roku 1919 platí doteraz názov VELČICE.

Historické a prírodné pamiatky

Podľa výskumov bol velčický kostol zasvätený Najsv. Trojici vybudovaný pravdepodobne na konci 13. Storočia. Dvakrát bol poškodený požiarmi, prestavovaný a rozširovaný až do dnešnej podoby . V roku 1570 Turci zabrali aj územie Velčíc. Okolo roku 1740 bola pod blízkym vrchom Svinec vybudovaná kaplnka sv. Kríža, a Sedembolestnej Panny Márie. Zrekonštruovaná bola v rokoch 1951 – 2 . Jej vzácnou súčasťou je baroková socha Sedembolestnej Panny Márie – vyhlásenej za kráľovnú Tríbečských hôr a relikviár sv. Kríža. V tridsiatych rokoch 19. storočia bola nad Velčicami v Hute založená skláreň. I dnes tu môžeme nájsť stopy po výrobe skla. Neskôr tam stála píla.

Nad obcou je vybudovaná priehrada a zvieracia obora pre daniele. V jej areáli sa nachádza poľovnícka chata. V chotári stojí aj veľká chata na Tríbeči. V minulosti žil na Tríbeči pustovník v domčeku, ktorý si sám vybudoval V krásnom prírodnom prostredí sa vyskytuje osem chránených druhov rastlín a viac ako 20 chránených druhov živočíchov. Mohutné jedince duba cerového 200 – 300 ročné, patria medzi najstaršie a najmohutnejšie na Slovensku.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka